Student Leadership

Student Leadership

Auckland Grammar School is proud to announce the 2021 Prefect Team who will help lead the student body alongside the Head Prefect, Deputy Head Prefect and Senior Prefects.

Student's Name

2020 Extracurricular Activities

J. M. Sandelin - 2021 Head Prefect

Chronicle Committee
Cricket
Lawn Bowls
Premier Advanced Debating

A. R. Mudaliar - 2021 Deputy Head Prefect

Amnesty International
Chamber Music Groups
Indian Cultural Group
Premier Concert Band
World Vision

I. J. Mellis-Glynn - 2021 Senior Prefect

Distance Squad
Duke of Edinburgh
Interact Group
Premier Advanced Debating
Student representative on the Board of Trustees

J. W. Tohaia - 2021 Senior Prefect

Distance Squad
Interact Group
Senior Athletics Team
Tennis
Triathlon
Tuakana Teina Mentoring Programme

R. O. Williams - 2021 Senior Prefect

Cricket 3rd XI
Intermediate Athletics Team
Premier Touch Rugby Team
Rugby 1st XV

D. F. Barclay - 2021 Prefect

Cycling
Mountain Biking

Y. A. Bhatia - 2021 Prefect

Aerospace Group
Debating Senior Open 1
Duke of Edinburgh Silver
Interact Group

S. E. Blyth - 2021 Prefect

Debating Senior Open 1
Major Production Crew

S. G. Broun - 2021 Prefect

Orienteering
Major Production Crew

C. W. R. Buchanan - 2021 Prefect

Tibbs House Head Prefect
Cricket Senior Gold
Distance Squad
Duke of Edinburgh Silver
Grammarphonics
Grammar Voices
Library Monitor

T. H. T. K. Cleave - 2021 Prefect

Duke of Edinburgh Silver
Kapa Haka Group
Squash Grammar Team 5

O. E. Collier - 2021 Prefect

Baseball Gold
Basketball Under 17A
Debating Senior Open 4
Interact Group

O. Craddock - 2021 Prefect

Chamber Music
Major Production - Orchestra
Premier Concert Band
Symphony Orchestra

N. S. M. Daji - 2021 Prefect

Cricket Senior Blue
Hockey 1st XI

J. A. de Wilde - 2021 Prefect

Grammarphonics
Grammar Voices
Hockey 2nd XI
Water Polo Premier 3

M. B Eglinton - 2021 Prefect

Rugby 4A

M. I. Findlow - 2021 Prefect

Cycling Senior
Interact Group

D. L. Fleming - 2021 Prefect

Asian Cultural Group Chinese Orchestra
Grammar Virtuosi
Symphony Orchestra
Senior Minister's Plate Competition
Fencing
Interact Group
Spanish Debating

R. Gan - 2021 Prefect

Asian Cultural Group
Asian Cultural Group Tutoring
Fencing
Grammar Virtuosi
Senior Minister's Plate Competition
Symphony Orchestra

U. Gupta - 2021 Prefect

Cricket 1st XI
Football
Indian Cultural Group

B. D. S. Hay - 2021 Prefect

Cricket 3rd XI
Rugby 5B

G. E. Higgins - 2021 Prefect

Tibbs House Deputy Head Prefect
Interact Group
Rowing Under 17 Squad

N. H. P. Hunt - 2021 Prefect

Kapa Haka Group
Rugby 2B

G. D. Jackson - 2021 Prefect

Cricket Senior Purple
Rugby 1st XV

B. B. C. Jeyashankar - 2021 Prefect

Amnesty International
World Vision
Cricket Senior Green
Duke of Edinburgh Bronze
Hockey Senior Gold
Interact Group
Major Production Cast
Rugby 2C
Sri Lankan Cultural Group

A. N. John - 2021 Prefect

Interact Group
Rugby 2A
Rowing Under 18 Squad

R. C. Jones - 2021 Prefect

Cricket 1st XI

G. V. Kumararathna - 2021 Prefect

Concert Band
Cricket Senior Green
Football Senior C6
Symphony Orchestra

T. J. Lamb - 2021 Prefect

Aerospace Group
Chronicle Committee
Interact Group
Major Production Crew
Media Group

Z. S. Lerner - 2021 Prefect

Chronicle Committee
Contemporary Music
Big Band
Interact Group
Tennis Senior A2

L. R. S. Lindsay - 2021 Prefect

Chronicle Committee
Duke of Edinburgh Bronze
Interact Group
Squash Premier 2
Table Tennis D Grade

F. B. T. O'Carroll - 2021 Prefect

Chronicle Committee
Debating Senior Open 4
Hockey 1st XI
Interact Group
Rowing Under 17 Squad

J. B. M. O'Connor - 2021 Prefect

Pipe Band
Debating Senior Open 4
Hockey 1st XI
Rowing Under 18 Novice Squad

B. F. Peleti-Fuimaono - 2021 Prefect

Grammar Voices
Tuakana Teina Mentoring Programme
Pasifika Group

J. D. Penney - 2021 Prefect

Premier Touch Rugby Team
Rugby 1st XV

A. D. Punga - 2021 Prefect

Hockey 1st XI
Premier Lacrosse Team
World Vision

F. W. H. Reidy - 2021 Prefect

Debating Senior Open 4
Interact Group
Rowing Under 18 Novice Squad

M. S. Rhind - 2021 Prefect

Kapa Haka Group
Premier Touch Rugby team
Rugby 5A

B. J. Ross - 2021 Prefect

Asian Cultural Group
Contemporary Music
Grammarphonics
Grammar Voices
Grammar Virtuosi
Jazz Combo
Interact Group
Major Production Cast
Minister's Plate Senior Competition
Big Band
Senior Athletics Team
Symphony Orchestra

A. M. Shah - 2021 Prefect

Cricket
Indian Cultural Group
Media Group
Sri Lankan Cultural Group
Tennis
World Vision

B. C. Shortt - 2021 Prefect

Rowing Senior Eight

S. M. Sutherland - 2021 Prefect

5B Rugby
Senior Athletics team

H. M. Swinson - 2021 Prefect

Distance Squad
Premier Disc Ultimate team
Media Group

T. J. Tairua-Doyle - 2021 Prefect

Hockey 1st XI
Premier Touch Rugby team

D. Thomas - 2021 Prefect

Football 1st XI

B. J. D. Thomson - 2021 Prefect

Debating Senior Open 4
Interact Group
Media Group
Rugby 2A
Tennis Senior A2

T. W. M. Tuatagaloa - 2021 Prefect

Grammarphonics
Grammar Voices
Pasifika Group
Premier Lacrosse Team
Tuakana Teina Mentoring Programme

J. M. Woods - 2021 Prefect

Rowing Under 17 Squad